neuropsycholog

Neuropsycholog to specjalista, który zajmuje się badaniem i oceną funkcji poznawczych oraz emocjonalnych u osób z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak urazy mózgu, choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane), padaczka, nowotwory mózgu, a także inne schorzenia wpływające na funkcjonowanie mózgu.

Czym zajmuje się neuropsycholog?


Do zadań neuropsychologa należy diagnoza i leczenie pacjentów z problemami neurologicznymi, które mogą wpływać między innymi na zdolności poznawcze. Lekarz może przeprowadzić dokładne testy i ocenę zdolności poznawczych pacjenta, sprawdzając między innymi pamięć, skupienie uwagi, funkcje wykonawcze, zdolności językowe, orientację przestrzenną. Te badania pomagają określić, które obszary mózgu są dotknięte i w jaki sposób zaburzenia wpływają na funkcjonowanie pacjenta.

Na podstawie wyników oceny neuropsychologicznej neuropsychologowie pomagają lekarzom neurologii i psychiatrom w diagnozowaniu zaburzeń neurologicznych oraz w opracowaniu planów leczenia i rehabilitacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów.


Z jakimi problemami można zwrócić się do neuropsychologa?


Wizyta u neuropsychologa wskazana jest między innymi w przypadku:

  • zaburzeń pamięci
  • zaburzeń uwagi
  • problemów z mową
  • zaburzeń funkcji przestrzenno-wzrokowych
  • zaburzeń funkcji wykonawczych

Na czym polega diagnoza neuropsychologiczna?


Diagnoza neuropsychologiczna to proces oceny i badania funkcji poznawczych oraz emocjonalnych u pacjentów, którzy mogą mieć problemy z funkcjonowaniem mózgu z powodu urazów, chorób neurologicznych, zaburzeń neurologicznych lub innych czynników. Proces diagnostyczny może być oparty na kilku etapach:

  • wywiadzie klinicznym – lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem lub jego opiekunami w celu uzyskania informacji na temat stanu zdrowia i występujących objawów
  • przeprowadzeniu testów neuropsychologicznych – neuropsycholog może wykonywać różnego rodzaju testy psychologiczne, których celem jest ocena funkcji poznawczych pacjenta
  • obserwacji i ocenie zachowania – lekarz obserwuje i ocenia zachowanie pacjenta w trakcie testów, ocenia reakcje emocjonalne i strategie radzenia sobie z deficytami poznawczymi
  • analizie wyników – na podstawie uzyskanych informacji lekarz dokonuje diagnostyki. W razie potrzeby może zalecić wykonanie dodatkowych badań lub kontakt z innymi specjalistami.

Na wizytę do neuropsychologa można zapisać się do Przychodni Konsultacyjno-medycznej „Akogo med”, zlokalizowanej w Warszawie. Zapoznaj się również z naszą ofertą neuropsychologa w Warszawie!

Poszukujemy lekarzy i fizjoterapeutów

Przychodnia Konsultacyjno – medyczna “Akogo med” poszukuje do pracy lekarzy specjalistów w dziedzinie: neurologii, psychiatrii, ortopedii. Poszukujemy również fizjoterapeutów do pracy w przychodni w godzinach 9.00 – 15.00 oraz psychoterapeutów.
Osoby zainteresowane pracą w Przychodni “Akogo med” prosimy o wysyłanie CV na adres: pacjent@akogo.pl
Zapraszamy do współpracy.
close-link
Call Now Button