Neurologopeda dziecięcyNeurologopedia to jedna ze specjalizacji logopedii. Neurologopeda zajmuje się diagnozowaniem i terapią różnych postaci zaburzeń mowy. Mowa jest naszym podstawowym narzędziem komunikacji. Bardzo ważna jest zarówno czynność mówienia, jak i rozumienia mowy. Neurologopeda wspiera pacjentów w zwalczaniu różnorodnych przeszkód w podejmowaniu komunikacji.

 

Kiedy warto skorzystać z pomocy neurologopedy dziecięcego?

 

Neurologopeda dziecięcy koncentruje się na diagnozie i terapii zaburzeń mowy dzieci do 18. roku życia. Swoją opieką diagnostyczno-terapeutyczną obejmuje dzieci:

  • z uszkodzeniami i dysfunkcjami układu nerwowego,
  • urodzone przedwcześnie oraz dzieci z grup ryzyka okołoporodowego,
  • z zespołami genetycznymi,
  • z mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • z rozszczepami podniebienia i/lub wargi,
  • z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, z opóźnionym rozwojem mowy, dyzartrią, afazją, jąkające się, z zaburzeniami głosu,
  • z trudnościami ze ssaniem piersi lub butelki,
  • z zaburzeniami przyjmowania, rozdrabniania oraz transportowania pokarmów do żołądka.

Neurologopeda pracuje również z pacjentami dorosłymi, w szczególności z osobami po wypadkach i udarach, u których pojawiają się zaburzenia mowy i języka będące wynikiem uszkodzenia układu nerwowego.

Jak przygotować się do wizyty z dzieckiem u neurologopedy?

 

Podczas pierwszej wizyty specjalista będzie chciał przeprowadzić wywiad z dzieckiem i jego opiekunami. Warto wcześniej zastanowić się nad objawami oraz zachowaniem dziecka, o których trzeba będzie powiedzieć lekarzowi. Zaleca się, aby rodzice zabrali ze sobą dokumentację medyczną młodego pacjenta.

Zależnie od wieku i potrzeb dziecka, warto przygotować je do wizyty, wyjaśniając czego może się spodziewać i dlaczego spotka się z neurologopedą. Wcześniejsza rozmowa opiekunów z dzieckiem pomoże zmniejszyć jego ewentualny niepokój przed wizytą.

 

Pierwsza wizyta w poradni neurologopedycznej skupia się przede wszystkim na diagnozie problemu. W tym celu specjalista przeprowadza wywiad z rodzicami dziecka, a w przypadku starszych dzieci także z samym pacjentem. Przed wizytą w gabinecie warto przypomnieć sobie podstawowe informacje, takie jak:

  • przebieg ciąży,
  • przebyte choroby i przyjmowane leki (w trakcie ciąży, jak i później przez dziecko),
  • choroby przewlekłe występujące w rodzinie,
  • kiedy dziecko zaczęło gaworzyć,
  • przebieg rozwoju motorycznego dziecka,
  • sposób, w jaki dziecko aktualnie komunikuje się z otoczeniem.
 

Neurologopeda – Warszawa

 

Siedzibą Przychodni Konsultacyjno-Medycznej „Akogo med” jest Żoliborz. Bliskość głównych arterii komunikacyjnych zapewnia pacjentom łatwy i szybki dojazd z każdego miejsca w Warszawie, tak z terenu sąsiadującej dzielnicy Bielany, jak i innych lokalizacji. Pacjenci, którzy zdecydują się na współpracę z naszą Przychodnią mogą liczyć na wysoki standard opieki medycznej. Oferujemy krótkie terminy oczekiwania na konsultację oraz przyjazną atmosferę. To szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy bez strachu odwiedzają nasz gabinet, poddają się badaniom i terapii.

Rodziców i opiekunów dzieci zainteresowanych umówieniem wizyty u neurologopedy zachęcamy do kontaktu z Rejestracją. Tam również uzyskacie Państwo odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą neurochirurgii dziecięcej w Warszawie!

Poszukujemy lekarzy i fizjoterapeutów

Przychodnia Konsultacyjno – medyczna “Akogo med” poszukuje do pracy lekarzy specjalistów w dziedzinie: neurologii, psychiatrii, ortopedii. Poszukujemy również fizjoterapeutów do pracy w przychodni w godzinach 9.00 – 15.00 oraz psychoterapeutów.
Osoby zainteresowane pracą w Przychodni “Akogo med” prosimy o wysyłanie CV na adres: pacjent@akogo.pl
Zapraszamy do współpracy.
close-link